• Uslugi elektryczne dla domow i firm - EL-MAG Usługi elektryczne Bielsko-Biała

Jakie są rodzaje instalacji elektrycznej w domu?

Data dodania wpisu: 4 maja 2022

Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych w każdym mieszkaniu. Wyróżnia się trzy jej typy. Sprawdzamy, jakie są rodzaje instalacji elektrycznej w domu.

Rodzaje instalacji elektrycznej w domu i mieszkaniu

W domach i mieszkaniach jest wiele urządzeń elektrycznych, które potrzebują zasilania. Należy zaplanować rozmieszczenie odpowiedniej liczby gniazdek. Ważny jest także sam sposób montażu.

Jakie są typy instalacji elektrycznej w mieszkaniach i domach?

Podstawowym rodzajem jest instalacja elektryczna podtynkowa. Najczęściej spotykana w domach wykonanych z cegły. Konieczne jest wykucie specjalnych bruzd w ścianach, w których montuje się rurki. Przez te rurki przeciągane są kable. Ten sposób dobrze zabezpiecza przewody. Jednak jego wykonanie jest czasochłonne. Ponadto w razie awarii usuwanie usterki może być skomplikowane.

Kolejnym rodzajem jest instalacja eklektyczna wtynkowa. Przewody montowane są przed położeniem warstwy tynku (min. 5 mm). Kable układane są na ścianie i przymocowane za pomocą klamer, uchwytów samoprzylepnych czy gwoździ. W przypadku awarii łatwiej jest usunąć usterkę.

Ostatnim rodzajem jest instalacja elektryczna natynkowa. Można ją spotkać w piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych lub na zewnątrz budynku. Kable przymocowuje się do otynkowanej ściany za pomocą gwoździ, kołków lub uchwytów.

Ostatni typ instalacji stosuje się w sytuacjach, gdy estetyka wnętrz nie jest priorytetem.

Wykonanie projektu instalacji elektrycznej zawsze należy zlecać profesjonalistom. Tylko wtedy uzyskujemy gwarancję, że schemat wykonano zgodnie ze sztuką.

Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.