• Uslugi elektryczne dla domow i firm - EL-MAG Usługi elektryczne Bielsko-Biała

Kto odbiera instalacje elektryczne w domu?

Data dodania wpisu: 2 grudnia 2021

Wiele osób zastanawia się, kto odbiera instalacje elektryczne w domu. Czy można zrobić to samodzielnie? Czy należy skorzystać z pomocy specjalisty? Co jest potwierdzeniem dokonanego odbioru?

Kto odbiera instalacje elektryczne w domu i mieszkaniu?

Czy można samodzielnie odebrać instalację elektryczną we własnym domu? Nie. Taki odbiór może wykonać jedynie elektryk z odpowiednim certyfikatem. Jest to certyfikat klasyfikacyjny grupy G1. My sami możemy jedynie sprawdzić, czy instalacja elektryczna jest rozprowadzona zgodnie z planem. Ponadto możemy zbadać, czy wykorzystano odpowiednie materiały.

Jednak to elektryk odbiera instalację i sporządza stosowny dokument prawny. Jest to protokół pomiarów elektrycznych. Jego zadaniem jest poświadczenie stanu instalacji. Taki protokół powinien zostać umieszczony w dzienniku budowy. Jest on niezbędny podczas odbioru technicznego nieruchomości.

Protokół zawiera dane dotyczące wykonawcy instalacji oraz elektryka, który robi odbiór. W dokumencie powinna znaleźć się data kontroli oraz adres nieruchomości.

Elektryk zapisze informacje o mocy zainstalowanych odbiorników i zabezpieczeniach. Istotne są dane o całkowitej mocy instalacji.

Gdy podczas kontroli zostaną stwierdzone usterki, w dokumencie znajdzie się termin ich usunięcia.

Na końcu znajdzie się informacja o założonych plombach oraz ich numerze. Protokół podpisuje elektryk, wykonawca oraz użytkownik.

 

Wykonanie projektu instalacji elektrycznej zawsze należy zlecać profesjonalistom. Tylko wtedy uzyskujemy gwarancję, że schemat wykonano zgodnie ze sztuką.

Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.