• Uslugi elektryczne dla domow i firm - EL-MAG Usługi elektryczne Bielsko-Biała

Jak zrobić instalację elektryczną w przyczepce samochodowej?

Data dodania wpisu: 4 kwietnia 2022

Przyczepa samochodowa powinna być odpowiednio podłączona. Dzięki temu kierowca zyska gwarancję bezpieczeństwa. Będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. Przyczepka musi być wyposażona w działające światła. Mowa tu o kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, przeciwmgielnych i stopu.

Jak zrobić instalację elektryczną w przyczepce samochodowej? Oto podstawowe zasady jej działania.

Jak zrobić instalację elektryczną w przyczepce samochodowej – podstawowe informacje

Instalacja elektryczna w przyczepie samochodowej wykorzystuje napięcie 12V. Przyczepki mogą być wyposażone w 7 lub 13-stykowe złącze.

Wiązka z 7 pinami obsługuje podstawowe światła. Mowa tutaj o kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, przeciwmgielnych oraz stopu. Takie złącze można zastosować w przypadku lekkich przyczep o masie całkowitej do 750 kg.

Wiązka z 13 pinami przystosowana jest głównie do przyczep ciężarowych. Mowa tu o pojazdach o masie całkowitej powyżej 750 kg. Jej dodatkową funkcjonalnością jest obsługa światła cofania. Złącze tego typu daje możliwość przekazania stałego zasilania do przyczepy. Ma to zastosowanie m.in. w przypadku przyczepy kempingowej. Wiązka 13 pin wyposażona jest także w przewód ładowania.

Co w sytuacji, gdy samochód oraz przyczepka mają inne złącza? Wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnego adaptera. Nie ma konieczności zmiany instalacji w aucie lub przyczepce.

Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.