Do zadań elektryka należy bezpieczne zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu. Ponadto powinna być ona również funkcjonalna. Istnieją pewne złote zasady, które ułatwią wytyczenie „elektryki”. Podpowiadamy, jak poprowadzić instalację elektryczną w mieszkaniu.
Jak poprowadzić instalację elektryczną w mieszkaniu – złote zasady
Na okablowanie domowej instalacji zazwyczaj składają się przewody płaskie. Montowane są one w płytkich rowkach wykonanych w tynku. Instalowane są przy pomocy specjalnych uchwytów z tworzywa sztucznego. Dla szerokich przewodów zastosowanie mają mocowania z aluminiowymi blaszkami.
Przewody mogą zostać poprowadzone również w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego. Te z kolei umieszczane są w głębokich rowkach ściennych. Rozwiązanie to jest jednak droższe, a sam montaż zajmuje nieco więcej czasu. Tego typu rozwiązanie znajduje zastosowanie m.in. pod płytkami w łazienkach i kuchniach.
Należy również zachować odpowiednią odległość instalacji elektrycznej od krawędzi drzwi i okien. Przewody muszą być układane poziomo i pionowo – niepraktyczny jest ich skośny bieg.
Przewody zasilające prowadzone są od gniazda do gniazda. Z pewnością sprawdzi się tzw. układ pierścieniowy z obwodem zamkniętym. Jeżeli ciągłość przewodu zostanie przerwana w jednym miejscu, prąd nadal będzie dochodził do pozostałych gniazd.
Wszystkie przewody elektryczne łączone są w puszkach instalacyjnych. Nie powinno ukrywać się ich pod tynkiem, aby zapewnić do nich łatwy dostęp. Przewody należy łączyć za pomocą specjalnych złączek. „Elektryki” nie układa się poniżej rur kanalizacyjnych i wodociągowych. Należy zachować odległość od przewodów gazowych – minimum 10 cm.
Wykonanie projektu instalacji elektrycznej zawsze należy zlecać profesjonalistom. Tylko wtedy uzyskujemy gwarancję, że schemat wykonano zgodnie ze sztuką.
Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.