Instalacja elektryczna daje możliwość normalnego funkcjonowania. W dzisiejszym świecie większość domowych urządzeń wymaga podłączenia do prądu. Przewody ukryte w ścianach i suficie muszą jednak być odpowiednio rozplanowane. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać elektryka w domu jednorodzinnym.
Nie chodzi tu tylko o kwestie bezpieczeństwa. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd i kabli po prostu ułatwi nam codzienność. Planując instalację, należy wziąć pod uwagę względy praktyczne i swój własny komfort. Warto mieć w głowie przynajmniej wstępny plan tego, co będzie w konkretnych pomieszczeniach.
Elektryka w domu jednorodzinnym — od czego zacząć?
W każdym pokoju musi znajdować się przynajmniej jedno centralne źródło oświetlenia. Do tego w przypadku sypialni, gabinetów czy pokojów dziennych warto pomyśleć o dodatkowych miejscach, w których można podłączyć mniejsze lampki.
Zadbaj też, by w każdym pokoju znajdowały się przynajmniej trzy gniazdka. Jednakże im większe pomieszczenie, tym więcej tych podłączeń do prądu będzie potrzebnych. Zakłada się, że gniazda powinny być oddalone do 100 cm od rogu pomieszczenia.
Kuchnia i łazienka, czyli elektryka w domu jednorodzinnym
Te dwa pomieszczenia są specyficzne. Będzie tam potrzebnych więcej źródeł światła i więcej gniazdek. W kuchni korzystamy z wielu urządzeń. Należy do nich lodówka, zmywarka, czajnik, robot kuchenny, blender, ekspres do kawy itp. Trzeba wziąć to pod uwagę. Analogicznie, w łazience także musimy podłączyć pralkę, suszarkę. Często tam korzystamy z podłączanych do prądu maszynek do golenia czy prostownic.
Najlepiej podczas planowania elektryki w domu jednorodzinnym skorzystać z pomocy fachowca. Podpowie on, na co zwrócić uwagę i wszystko rozpisze. Dzięki temu elektryka zostanie zaplanowana bezpiecznie i praktycznie!
Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.