• Uslugi elektryczne dla domow i firm - EL-MAG Usługi elektryczne Bielsko-Biała

Co to jest instalacja elektryczna?

Data dodania wpisu: 2 czerwca 2022

Instalacja elektryczna w domach ma za zadanie dostarczyć energię do gniazdek. Dzięki temu wszystkie sprzęty w mieszkaniach mają zasilanie.
Dowiedz się, co to jest instalacja elektryczna?

Co to jest instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna to część sieci niskiego napięcia. Składa się z systemu przewodów w budynku oraz sprzętu elektroinstalacyjnego. Początek instalacji jest na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Koniec natomiast w gniazdkach wtykowych i wypustach oświetleniowych.

Zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczanie energii do odbiorników. Obecnie nikt nie wyobraża sobie braku instalacji w domu, sklepie czy firmie. Jest ona niezbędna wszędzie tam, gdzie wymagany jest prąd.

Instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu podzielona jest na obwody. Doprowadzają one energię do gniazd wtyczkowych, punktów oświetleniowych i urządzeń. W jednym obwodzie nie powinno znaleźć się więcej niż 10 gniazd wtyczkowych. Jeden obwód nie powinien mieć również więcej niż 20 punktów świetlnych.
Instalacja elektryczna składa się z układu zasilania niskiego napięcia. Ten z kolei obejmuje przyłącze kablowe, instalację odbiorczą, tablicę rozdzielczą, piony zasilające i obwody.

Każdy obwód elektryczny powinien być oddzielnie zabezpieczony. Ma to praktyczne zastosowanie w przypadku zwarcia lub przeciążenia. Instalację w domach jednorodzinnych wykonuje się z odpowiednim zapasem. Są to dodatkowe rurki instalacyjne, przez które można wyciągnąć kable w razie potrzeby.

Wykonanie projektu instalacji elektrycznej zawsze należy zlecać profesjonalistom. Tylko wtedy uzyskujemy gwarancję, że schemat wykonano zgodnie ze sztuką.

Potrzebujesz pomocy przy instalacji elektrycznej w domu lub firmie? Zadzwoń i umów się na wizytę.